grudnia
15
2017
--

czynne

U mnie na fakturze za paliwo gazowe 1KW/h netto 0,09392 dystrybucja zmienna 1KW/h netto 0,03607 Miałem mitka woda woda 12KW, przy 10°C DZ działał oki, COP 4 miał nie szło mu zarzucić. Na pewno przy solance gdzie DZ ma 4°C było by o wiele gorzej. Teraz mam wieśka woda woda 21KW, duża moc ale prąd pobiera podobnie na dzień średnio mi ciągnie 30KW/h, ale pracuje z przerwami krócej, (raczej to kwestia podwójnej mocy), mam te samo źródło ciepła dodałem jedynie pośredni wymiennik. Co prawda viessmann ma fajne bajery, ale w tej samej konfiguracji ciągnie tyle samo co chiński mietek. Większa moc daje tylko tyle tu że mogę całe zużycie wrzucić na taryfę poza szczytową. Więc teoria chinek i super niemek z górnej półki się tu nie potwierdza obaj ciągną to samo. Oczywiści chinka 10tys a niemka 50tys. No i sterownik pogodowy ładnie steruje podłogówką i PC, ale do mietka można taki dokupić osobno, bo i tak PC nie mają modulacji mocy jeżeli nie mają falownika, a więc super bajery sprzężone z PC nic nie poprawiają.

Znalezione obrazy dla zapytania dom energooszczędny

Abonament za miesiąc 8.67, dystrybucja stała mc 9.54. Zużyłem 1695KW/h koszt brutto razem do zapłaty 293.39 tak aby abonament się wliczył i VAT podzielę teraz 293.39 przez miesięczne zużycie 1695. A więc z abonamentem i wszystkimi opłatami przy zużyciu 1695KW/h średnia 1KW/h wynosi około 0.17gr. Uczciwiej się nie da wyliczyć, abonament i wszystkie opłaty weszły a zużycie standardowe dla kotła gazowego kondensacyjnego na miesiąc listopad średnia temperatur 5°C. Co do PC podanych to gdzie konkrety. To są krzywe dla 35°C na GZ, Cwaniactwo producenta. PC pracuje min 40 w górę, a jak się korzysta z taryf poza szczytowych to należy bufor ładować do 48 na powrocie co daje 55 na zasilaniu. Tych pomp po charakterystyce nie chciał bym nawet za darmo jak producent wstydzi się rzetelnie podać charakterystyki a inwestor musi się jedynie domyśleć. Proszę popatrzeć jak uczciwie podaje charakterystykę To gdzie kupujesz taki tani 1KW energii elektrycznej? Chodzi mi o razem koszty dystrybucji i energii czynnej. Ja mam G12 w Enea, niby najtańsza na rynku. Drugi jest Tauron reszta to już kosmos.

W Enea G12 od 6-13 - szczyt; 13-15 - poza; 15-22 szczyt; 22-6 - poza

Cena szczytowa 0.3036+0.1823+0.0127+0.0037=0,5023 0,5023*1.23=~0,62zł

Cena poza szczytowa 0.1402+0.0600+0.0127+0.0037=0,2196 0,2166*1.23=~0,27zł

Jeżeli jest jakiś operator energii czynnej u którego wyjdę lepiej razem z dystrybucją plus VAT to proszę o info.

Bo te 11gr co podajesz to tyle wychodzi sama dystrybucja brutto i to jedynie w poza szczytowej strefie taryfowej. Dystrybucji nie zmienię ale nie znalazłem dostawcy energii czynnej który by proponował mniej niż 0,17 brutto za 1kw/h energii czynnej nie mówiąc już o kosztach dystrybucji i to w strefie poza szczytowej.

Written by admin in: Bez kategorii |
grudnia
15
2017
--

opłata

Ile nocy masz takich kiedy PC się opłaca w taryfie nocnej? W ziemie po -10°C takie noce to normalka mimo że w dzień jest od 0°C do -5°C.

Sprawność powietrznej PC w nocy jest tak niska wręcz nie opłacalna w stosunku do gazu. Cena 1kWh gazu to ~17gr, energii elektrycznej w dzień ~60gr, w noc 30gr, jak osiągnie COP 1.5 w nocy to już płacimy 20gr o 3gr więcej niż za gaz. Co do taryfy dziennej COP 3.0 przy -5°C daje 20gr to nadal o 3 gr więcej niż na gazie. Licząc że są momenty że o 6 rano lub po 6 wieczorem a nadal -10°C COP 2.0, 30gr 1kWh drożej od gazu o 13gr. Dodać jeszcze, że ma się ogrzewanie grzejnikowe gdzie trzeba dawać na GZ 55°C, powietrzna PC to nie opłacalna wypasiona grzałka elektryczna. Taniej wyjcie zwykła grzałka i mniej awaryjna. Jedyne kiedy idzie na PC zarobić to jak ma stałe COP 4.0, co mamy przy gruntowych, oraz niskotemperaturowy GZ 35°C, a zysk dopiero jest w taryfie nocnej w stosunku co do gazu. koszty kWh moim zdaniem należy porównywać :

-rocznie ( średni COP)W związku z podpisaniem nowej umowy, wyliczyłem, że przy stawkach aktualnie obowiązujących w moim Tauronie, koszt 1 kWh wynosi ok. 37,5 groszy.Rozmawiamy tutaj o pompach PC powietrze woda i woda woda, bez znaczenia czy metting. Tak na marginesie mam viessman vitocal woda woda. Ale mam od niej dokumentacje gdzie viesman nie owija w bawełnę, poniżej 15°C ich pompy AW to jedynie wypasione grzałki, nie na nasz klimat. viessmann to już górna pólka a więc nie ma sensu dyskutować, że ktoś produkuje lepsze. Po za tym miałem kiedyś meeting, mało bajerów, drak sterowników pogodowych itp… ale moc co napisali to miała, a więc nie ma co kwestionować. Przy DZ 12°C miała COP 4.0. Viessman ma 5.0. Ale Viesman nie ukrywa że ma dla pomp AW COP poniżej 2.0 dla temperatury poniżej -15°C. Podejrzewam, że powietrze woda meeteng typy MD30 tutaj także zejdzie do 1.5 COP w tych warunkach. A więc bez sensu wciskać komuś że jak kupi PC z górnej półki to będzie mu chodziła instalacja w nocy przy -15°C, bo taka PC jeszcze nie powstała, nawet u super producentów.

Przy proporcji drogiej do taniej, równej u mnie ok.70% oraz przy średniorocznym COP ca 3,75 końcowy koszt kWh na CO i CW kręci się wokół 10 gr.

Mam przeróbkę klimy na pc nominał grzewczy 8,5kw.

Przy 36 stopniach zasilania co cop 3,2 przy 42 stopni zasilania cop 2,7.

Na dworze 2 stopnie. Cop uwzględnia pompy obiegowe. Aktualnie grzeje na 42 stopnie bufor 1500l w taniej taryfie 1 kw wychodzi 11 groszy.

Gaz 1 kw 20 groszy plus opłaty abonamentowe rocznie około 600 zł. Za 600 zł to ja ogrzeje pc przez 3 miesiące z temperaturą zewnętrzną 0 stopni dom 180 m2 , ocieplenie 12 cm styro, dach 40 wełny, okna dwuszybowe, zasilanie co 37 stopni. mam tez gaz którego już nie uzywam bo drogo. Sprawdziłem to na własnej skórze a nie w teorii, A podłogówki mało. jak kto ma ogrzewanie podłogowe to pompa ciepła powietrzna, żaden gaz czy ekosyf. Na duże mrozy grzałka 2 taryfa i już.

Bez opłat abonamentowych, handlowych itp, które i tak płacić muszę.

-uwzględnić wszystkie czyszczenie kanalizacji Warszawa opłaty pośrednie dla danego medium

Odnośnie PC P/W średni COP na poziomie 3,5-4 na OP jest dość częsty, u mnie przy grzejnikach COP ok 3.

Przy OP zakładając 80% rocznie w T2 przy np stawkach 0,69 i 0,25 pln brutto energia+przesył+oze raczej wyraźnie wyjdzie korzystniej od gazu…

Written by admin in: Bez kategorii |
grudnia
15
2017
--

składak

Daikin dalej dzierży pierwsze miejsce jeśli chodzi o koszty napraw.

To nie jest wina producenta tylko dystrybutora.Większość urządzeń freonowych to składaki.

Jeśli potrafisz zdiagnozować usterkę urządzenia, to części szukaj w kilku źródłach.

Ściągnięcie ich z zagranicy to dzisiaj nie problem.

Jedyny problem to znalezienie doświadczonego chłodnika, który polutuje rurki, które nierzadko są tak cienkie że trzeba sięgać po specjalne luty.

Tak czy siak, są to usługi w których rozrzut cenowy i jakościowy jest bardzo duży.

Duża część instalatorów takich napraw wykonać nie potrafi, więc je często zlecają.

To też winduje cenę robocizny w górę.

A w ofertach dziwnie wygląda koszt części mniejszy niż robocizny.

Stąd takie ceny.

Zachłanności dystrybutora już nie będę komentował. Apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Podobnie było z Mitsubishi.Dystrybutor pojechał po całości. W lutym zeszłego roku pytałem mojego instalatora co do ceny sprężarki. Otrzymałem odpowiedź 1800 zł netto. Kilka dni temu zadałem to samo pytanie. Odpisał, że cena wzrosła do 3400zł netto. Sam był w szoku, że cena może pójść w górę prawie dwukrotnie. Zapytałem również dwie inne firmy instalatorskie (pisemnie). Podali ceny odpowiednio 3260zł i 3440zł netto. Spisałem numer mojej pompy z tabliczki na sprężarce, wyszukałem na stronach brytyjskich. Z przesyłką 357 GBP brutto czyli 2tyś zł brutto. W głowie mi się to nie mieści…..

Dopóki dystrybutorem był Zymetric, rzeczywiste ceny były mnożone x3. wczoraj sprawdziłem cenę sprężarki do Panasonic T-CAP 9kW 1/3 faz - 5350+VAT + wymiana( około 1500zł - 2000)

Jak widzisz sama wymiana po gwarancji będzie kosztować więcej niż to co Ci mówił instalator.

Teraz, gdy już Japończycy podziękowali za dystrybucję panom z Warszawy ceny sprzętu spadły, a ceny napraw stały się realne.

Teraz ci sami panowie wzięli pod swoje skrzydła MDV i Midea.Ale kosztuje jak złoto, czyli ostatecznie wcale nic nie obniża. Lepiej już grzałkę elektryczną zamontować niż płacić takie chore pieniądze za pompę wieśka, bo i 20 lat się będzie zwracać.

Teoretycznie tanie chińczyki.Porównywanie COPów nie jest takie oczywiste, ponieważ nie wszyscy producenci informują jakiego obciążenia dotyczy ten parametr.

Daikin podaje najbardziej pełne (do -20 stopni), ale też i niekorzystne dane przy maksymalnym obciążeniu.Efektywnie pozyskuje ciepło z powietrza, nawet przy temperaturach zewnętrznych -20°C. Przy temperaturze powietrza 6°C może ogrzewać wodę zasilającą instalację grzewczą do 60°C.

Vitocal 300-A jest pompą ciepła powietrze/ woda z technologią Digital Scroll i elektronicznym zaworem rozprężnym Biflow. Dzięki temu uzyskuje bardzo wysoki wskaźnik efektywno- ści energetycznej w ciągu roku. Przykładowo, przy temperaturze powietrza 2°C i temperaturze wody grzewczej 35°C, współczynnik efektywności energetycznej (COP), wynosi: 3,9. Tym samym Vitocal 300-A jest szczególnie niezawodną pompą ciepła, jeśli chodzi o zaopatrzenie w ciepło. A przez to również znacznie obniża koszty eksploatacji.

Wszystkie szczegółowe wartości parametrów znajdą Państwo na naszej stronie w dokumentacji technicznej!

Co do zestawienia odnośnie jakości wykonania - bez komentarza.I trafne wnioski dlatego też copy i inne sropy są mniej ważne przy poszczególnych temperaturach a głownie liczy się cop średnioroczny a że nie zyjemy na Syberii to jak przyjmiesz średnioroczy 3 to bedzie ok. Teraz policz to sobie dla calościowego zapotrzebowania swojego domu na ciepło a nie tylko przy -15st.C czyli ile Twój dom będzie potrzebowal energii na ogrzewanie w sezonie grzewczym i dodaj do tego zużycie na cwu,podziel na COP srednioroczny i będzie git.

Różnica,jeśli będzie to będzie minimalna i śladowa.

Co do kosztów eksploatacji - warto dokładnie przejrzeć dane z etykiety energetycznej i arkusza danych technicznych.

Znając zapał i fantazje dystrybutora tylko czekać, aż zostaną sprzedawane jako “mercedesy”

Written by admin in: Bez kategorii |
grudnia
15
2017
--

sprawność

Ja grzeję w 1 taryfie i głównie w ciągu dnia . Mam PC PW z opcją chłodzenia i ograniczenia do pracy w godzinach nocnych i 2h w dzień nie dla mnie. Ogrzewanie i chłodzenie 310m2 ( w tym 40m2 garaż ) kosztuje ok, 4000 PLN . Dla mnie skórka nie warta wyprawki. dom jest dla mnie nie ja dla domu. Wybacz, ale ceny to grząski grunt. Jeden przepłaci, drugi dostanie rabat, trzeci kupi w zestawie, czwarty na wyprzedaży.

W Twoim linku trzeba poprawić adres, bo się nie otwiera. Gdy poprawić, to potwierdzają się moje poprzednie wnioski.

Dokument Samsunga ,,EHS Mono Data Technical book 2015r.” mamy podane informacje:

A-7/W35 - COP 2,39-2,69

A2/W35 - COP 3,00-3,46

A7/W35 - COP 4,21-4,46

Jakiś lawinowy przyrost sprawności przy 7 stopniach w porównaniu z niższymi temperaturami. Inna metoda pomiaru? W dokumencie pod tabelkami są zapisane warunki pomiarów, ale jakieś babole tam widać. Brak temperatur wlotu wody do pompy dla niższych temperatur.

Wszyscy podają dane jak najlepsze dla siebie. Z tego co rozumiem to są dane z odszranianiem i grzałką tacy w mono dlatego przyrost sprawności. Są dwie tabelki peak value i integrated value jedna chyba dotyczy odszraniania a druga bez . W panasonicu jest tylko jedna tabelka z mocą i sprawnością ale nie wiem czego dotyczy z odszranianiem? z grzałką tacy? Producenci mają swoje tajemnice do których ciężko się dokopać nie chcę umilać nocy sobie i sąsiadom odgłosem pracującej pompy - nie jest ona bardzo głośna ale w ciszy nocnej każdy hałas się niesie. Poza tym sądzę że nie katując mojej sprężarki do pracą w mocno ujemnych temperaturach przedłużę jej żywotność ( pracując w nocy musi pracować dłużej aby dać tyle samo kW ). W skrócie każdy znajdzie powody dla założenia konkretnego producenta pompy. Czasem Mitsubishi Panasonic i Daikin robią promocje i zmieniają się miejscami w klasyfikacji cen dlatego porównywanie że ktoś miał taniej jakąś z tych pomp może być robione tylko na konkretną chwilę.

Co do porównania On/Off / markowy inwerter to różnice w kosztach ich użytkowania są następujące:

Inverterty będą oszczędniejsze na podłogówce średnio montaż klimatyzacji Warszawa rocznie o około 20-30% od pomp On/Off, niby dużo ale to wszystko zależy od tego ile to będzie w złotówkach.

Jeżeli będziemy grzać w nocy i pompą On/Off Meeting zużyjemy 25% więcej prądu niż pompą Panasonic to w złotówkach wygląda to następująco

4000kWh - zużycie Panasonic *~37gr/kWh = 1480zł rocznie koszt ogrzewania

5000kWh - zużycie Meeting *~37gr/kWh = 1850zł rocznie koszt ogrzewania

Różnica w kosztach 400zł rocznie on/off jest droższy, tyle że Meeting nie potrzebuje przeglądów, a panasonic jeden rocznie za około 300zł więc tak de facto różnicy w tym konkretnym przypadku mamy 100zł.

Oczywiście Panasonic to pompa włączyć i zapomnieć i to jest bardzo wygodne, przy Meetingu trzeba czasem do nas zadzwonić i powiemy jak pompę trochę wyregulować by np. zmniejszyć temperaturę na podłogówkę oraz żeby ją podnieść bo pompa nie ma krzywej grzewczej. Meeting też jest oczywiście głośniejszy, pompa nie wygląda tak ładnie, ma dużo prostsze sterowanie ale jest sporo tańszy i to właśnie trafia do wielu klientów.

Kolejny plus to części, elektronika do Panasonic 4000zł netto, Meeting 450zł netto. Sprężarka Meeting 2000zł Panasonic około 5500zł.

Pompy Panasonic też mają sporo zalet i nie można tego ukrywać,

- jakość,

- sprawność,

- bezawaryjność ( jak oczywiście jakiś pierwszy lepszy hydraulik jej źle nie podłączy, co często się zdarza)

- obsługa

- wieloletnie doświadczenie na polskim rynku

- cicha praca itd.

Dlatego w naszej ofercie mamy właśnie pompy różnych producentów, bo nie każdy chce sprzęt z najwyższej półki, niektórym wystarczy VW nie każdy musi mieć Mercedesa.

W mojej sytuacji oszczędności płynące z pracy PC PW w godzinach nocnych nie są oszałamiajace i nie warte pogorszenia komfortu .

Written by admin in: Bez kategorii |
maja
23
2017
--

budowa

Dlaczego pytam - budowałes sie za miastem

Problemem to drogie dzialki w obrzezach miast.w mojej malutkiej spiżarce mam na dwóch ścianach regały do sufitu z półkami o różnych odstępach między sobą np na flaszeczki wina lub inne

na trzeciej ścianie mam okno, pod oknem szafki ala kuchnia z lat 80-tych  i z 1.5 metra blatu. na blacie mam ekspres do kawy i turbodymomena - thermomix, do tego toster i czajnik elektryczny. wszystko schowane i jednoczesnie gotowe do użycia.

Coraz wiecej ludzi wybiera parcele tansze ale oddalone od miejsca pracy w miescie.

moim priorytetem była wyłącznie lokalizacja

mam do pracy 10 minut do klimatyzacja Wilanów centrum 4 skrzyzowania ze swiatłami

moja zmieniła pracę i dojezdza z Tychow do Oswiecimia 20 kilometrów najszybciej 40 minut a zdarza sie ze 1:30

czyli dojazd zajmuje jej od 1:20 do 2 godzin dziennie.

w poprzedniej pracy miała na 9 wychodziła 8:35nie lubie takiego sposobu wypowiedzi - lekko pogardliwego przemądrzalca… nie wiem, czy taki jesteś, czy tez błędnie Cię oceniam - co z założenia może być prawda, gdyż czytałam tylko kilka Twoich postów - ale trącasz mi mistrzem świata….

ja tez przed budową domu czytałam forum i mieszkam prawie dwa lata i jedyne co bym w moim domku zmieniła to odkurzacz centralny - na taki z rurą chowaną w ścianie…ale nie widze potrzeby ani sensu wychwalać się tym pod niebiosa - a tak to brzmi w Twoim wydaniu….

konczyła o 17 była w domu z zakupami 18

w tej chwili pracuje od 8 do 16

wychodzi o 7 przychodzi 18

11 pieprzonych godzin poza domem w tym 2 w trasie

juz zdązyła rozwalic nowy samochód ( całe szczescie nie z jej winy ) nie mowiąc o kosztach paliwa i amortyzacji samochodu.

jesli u Ciebie wszyscy zmotoryzowani to brakuje Ci 1 - 2 miejsc garazowych bo chyba nie masz garazu na 3 samochody ???

Kto zimą nie będzie odgarniał Ty czy Zona ??? Syn jeszcze młody wiec nie on.

a co do czytania forum przed budową

to osobiscie nie znam żadnej osoby ktora by czytała to forum

fakt faktem mam specyficzne grono znajomych ale są to ludzie których nie przerazaja rachunki za gaz / prąd i budowali dom raczej z naddatków finansowych i dla lokaty kapitału a nie z mysla o domu na spokojną starosć.

W tej chwili rynek pracy dynamicznie sie zmiania co i ja czuje wiec moi znajomi chyba wychodzą z załozenia ze nie warto tracic czasu na pogłębianie wiedzy odnosnie budowy tylko ten czas pozytkują na pracę / zarobek i wypoczynek.

Written by admin in: Bez kategorii |
maja
23
2017
--

fachowcy

Przypomniało mi się jeszcze: naprawdę wiem o co ci chodzi. Wiem, że często inwestorzy wykazują się przerażającą ignorancją w tematach budowlanych, przesadnym zaufaniem do ekip, fachowców itp. Sama przestudiowałam forum wzdłuż i wszerz, zanim, jak mówisz, wbiłam łopatę. Ale nie znam osoby, która klimatyzacja Ursynów wybudowałaby dom i NIC by w nim nie zmieniła - nawet małej rzeczy.

Jest to też czasem wynik kompromisu - tak jak w przypadku kuchni, który przytoczyłeś. W temacie: (żeby nie było, że całkiem OT) mam na tapecie ostatnio okna kolankowe. Dolna część jest uchylana. Długo się zastanawiałam jaką wybrać, otwieraną, nieotwieraną czy uchylaną. Otwierana - dla dziecka lub zwierzęcia to balkon bez barierki - ale łatwo umyć. Nieotwierana - najlapiej, ale nie da się umyć bez rusztowania , uchylana - ma opcję szerszego uchylenia, więc jakoś umyłam, ale plecki bolą…. Więc może mogłam wziąć otwierane z klamką wyposażoną w blokadę?…….ITP, ITD. I takich szczegółów i aspektów do przemyślenia jest tysiące, wg mnie gdzieś tam zawsze się potkniesz

- NIE dla wc kompaakt marki KOŁO - ten szajs nie dość że nie potrafi porządnie spłukiwać(nawet przy wylaniu dwukrotności całego zasobnika), to jeszcze przyciski spłuczki nie zawsze (a właściwie to rzadko kiedy) dozują właściwą ilość wody. Ad.5 - mój “kompromis” z małżonką polegał na tym, że salon jest otwarty na kuchnię, ale otwór drzwiowy posiada ościeżnicę (czekam na moment, aż małżonka “dojrzeje” do decyzji założenia drzwi )Jeśli kontakt = gniazdko, to niekoniecznie Pierwotnie właśnie planowałam wstawić tam zamrażarkę, ALE potem okazało się że jednak spiżarka jest na to za mała, a po drugie zamrażarka z tego co wiem też “grzeje” co jest w spiżarni niewskazane…

Tak czy siak zamrażarka będzie w kotłownie która jest gigantyczna. A gniazdko w spiżarce zostało i się zastanawiam czy zostawić czy nie… ja zaplanowałam gniazdko w spiżarce (malutkiej) na stację dokującą (czy jak to ustrojstwo się zwie) do odkurzacza podręcznego. Lepiej zostawić i nie używać, niż zlikwidować i żałować

Zamrażarki nie wstawiajcie do spiżarki, bo się zagotują wasze przetwory Dawno temu pisała o tym , ona wstawiła lodówkę na wino - to bardzo ważna kwestia. No i podłogówki www też nie róbcie w spiżarce, bo stojące tam zgrzewki wody podgrzewa

Mnie natomiast przydała się oddzielna wentylacja (regulowany anemostatami nawiew i wywiew - połączenie z zewnątrz) oraz dokładne (z powodu chłodu zimą) doszczelnienie drzwi między tą spiżarnią a kuchnią i podwójną naklejaną “szczotką” pod tymi drzwiami.

Ad.6 - potwierdzam - umieściliśmy spiżarnię obok kuchni wyposażając ją w wysokie regały. Teraz mamy tam wszystko, co potrzebne ( a szczególnie wszystko, co wielkogabarytowe)

- TAK dla umywalki z konglomeratu w “maziaje” - jest idealna dla tych, którzy nie lubią sprzatać. Moi rodzice mają taką z dodatkowym blacikiem obok (świetne miejsce na kosmetyki) w kolorze żółto-kremowym w delikatne beżowe maziaje a’la marmur. Tylko ta osoba która sprząta łazienkę wie kiedy umywalka jest brudna, wszyscy inni sądzą, ze jest OK. Nie widać na niej też kamienia (a wodę mają tam twardą). Muszę sobie taką kupić

Written by admin in: Bez kategorii |
maja
23
2017
--

kontakt

A ja po urządzaniu jednego domu na drugi mam takie pomyły:

- absolutnie do łazienki błyszczącej ceramiki! zwłaszcza czarnej!

- nigdy więcej w życiu nie zrobię białych fug! mi po półtorej roku mieszkania najbardziej przeszkadza rura od centralnego odkurzacza… mam psa, pole wokoło i niezagospodarowany teren wokół domu - odkurzam kilka razy dziennie i załuje, że nie zrobiłam takiego z chowaną rurą w ścianie… U każdego z nas tu wypowiadających się brzmi to, jak wyznanie grzechów

A więc u mnie: Ja jeszcze dodam czarną umywalkę z konglomeratu. Po tygodniu mycia zębów i rąk wygląda koszmarnie - tradycyjna biała umywalka będzie się prezentować o niebo lepiej. Także nie jest to rozwiązanie dla leniwców, którzy mają czas/chęci na sprzątanie raz w tygodniu .

Ale ma też plusy - czyści się moim zdaniem łatwiej niż zwykła umywalka, a ładny wygląd zapewnia przetarcie szmatką raz dziennie.

1. Zastosowałbym “podłogówkę” w całym domu, a nie tylko w niektórych pomieszczeniach. “Fachowiec”, który mi taką “mieszaną” założył nie wiedział potem, jak poprawnie regulować temperaturę i do dziś mam ten problem nie rozwiązany. Kocioł kondensacyjny pracuje nadal na “taktowaniu”, bo nie mam na razie czasu zająć się tym problemem na poważnie.

2. Nie pozwolił bym na wykonanie kanału wentylacyjnego z sypialni sąsiadującego na dachu z wywiewką kanalizacyjną i na “dokładkę” wszystko poniżej kalenicy. Efekt - musiałem całkowicie zatkać tę kratkę wentylacyjną w sypialni z powodu wszędobylskiego “odorku” z kanalizy.

3. Wszystkie otwory wentylacyjne na dachu (went. graw.) zrobiłbym “na przestrzał” (nawet, jeśli byłby to “tunel” nad dwoma kanałami prowadzącymi z oddzielnych pomieszczeń)

4. Nie żałowałbym pieniędzy na kontakty (przełączniki) z podświetleniem

To na razie tyle. Więcej grzechów nie pamiętam

poza tym polecam jak przedmówca - http://www.ugos.com.pl/zagospodarowanie-wody-i-sciekow-wstep gładki blat w kuchni.

podłogówkę mam w całym domu - na dole płytki - bardzo rozsądne i łatwe w utrzymaniu czystości rozwiązanie - mam płytki 60×60 - teraz pokusiłabym się zdecydowanie o większy rozmiar - co najmniej 120

- zamiast parkietu który jest regularnie niszczony przez zwierzęta, stanowczo panele (aktualnie mam położone takie za 40 zł/m i uważam je za dużo lepsze rozwiązanie) Nigdy, przenigdy wiecej jasnych fug ani jasnych płytek na podłodze.

Mam obecnie płytki a’la trawertyn i widać na nich każdy paproch i włos (może dopiero jak osiwieję to nie będzie ich widać). A kremowe fugi są obecnie w kolorze szarym. Następnym razem i płytki i fugi będą w owym docelowym kolorze szarości  Przy czym płytki nie będą w kolorze jednolitym lecz w tzw. maziaje (gdzieś ostatnio czytałam o zadowolonej forumowiczce, która ma “maziaje” szaro-beżowe).

2. Nie dla małych okienek w łazience, a zwłaszcza o strony północnej - jest za ciemno.

3. Nie dla tynków gipsowych - większość narożników jest poobijana (robione na siatce, a nie na kątownikach metalowych, jak u moich rodziców).

4. Nie dla płytkich parapetów wewnętrznych. Mam taki o głębokości niewiele ponad 20cm i gdy chcę zasunać rolety, to zachaczam o kwiaty na nim stojące. Poza tym wąskie parapety nie osłaniają kaloryferów i gorące powietrze kieruje się bezpośrednio na moje rośliny.

5. Nie dla kuchni w pokoju dziennym.

- największy bałagan albo gotowanie obiadu/smażenie akurat wtedy gdy wpadają niezapowiedziani goście (zdarzyło się już nieraz)

- odgłosy kuchenne (np. miksowanie) przeszkadząją w rozmowie lub w oglądaniu TV/ słuchaniu muzyki/pracy/czytaniu itp.

- niektórzy podkreślają, że w takiej kuchni separator można rozmawiać z osobami przebywającymi w części wypoczynkowej. Ale cóż z tego skoro i tak cały czas stoję do nich tyłem? Poza tym zamiast się rozpraszać rozmową, wolę skupić się wyłącznie na przyrządzaniu jedzenia, bo inaczej coś pomylę  (taka ze mnie “kucharka”)

6. Brak spiżarki uważam za błąd. W spiżarce mogę np. powiesić patelnie na ścianie, a nie wyciągać je z piramidki garów w szafce. Wchodzę do spiżarki i na pierwszy rzut oka widzę co mam (bez otwierania kilku szafek i bez grzebania w ich czeluściach). Podobnie z garderobą: wchodzę do niej i widzę bez otwierania kilku szaf, co mogę na siebie włożyć

7. Taras, który jest oddalony od domu, jest nieużywany (no chyba że od “wielkiego dzwonu”). Tak więc jeśli taras, to tuż za drzwiami salonu i kuchni (moja znajoma mieszkająca w starym domu (lata 50.) ma taras daleko od wyjścia z domu, ale za to pod kuchennym oknem i to też jest dobre rozwiazanie, gdyż wszelkie kawy/herbaty/przekąski wystawia na parapet).

8. Mam za nisko nad umywalką umieszczone lustro (15cm, a powinno być o 20cm wyżej)- non stop jest zachlapane i trzeba je notorycznei wycierać.

Na TAK:

1. duże płytki (ja mam 33×60) pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami kuchennymi kładzione “bezfugowo” - tłuszcz zmywam tylko z płytek a nie z fug

2. ogrzewanie nadmuchowe. Mam w domu klimatyzatory z funkcją grzania - w ciagu kilku minut jest ciepło w całym pomieszczeniu (czego nie można powiedzieć o ogrzewaniu kaloryferami), a po pewnym czasie także w sąsiednich.

3. dwutaryfowy licznik energii elektrycznej. Dzięki temu w sezonie grzewczym, tylko przy mrozach używamy ogrzewania gazowego.

- w kuchni blat tylko i wyłącznie o gładkiej strukturze

Written by admin in: Bez kategorii |
maja
23
2017
--

wymienić

Mnie chodziło w wypowiedzi o pewnien kontekst - że piwnica nie jest zbędna/niezbędna tylko, że jest po prostu powierzchnią domu. Jak są możliwości obszarowe i finansowe to po prostu buduje się duży dom (w górę, w dół, wszerz).mnie również o to chodziło - że jeśli nie piwnica - to trzeba gdzieś się poszerzyć o pom. gospod. na poziomie parteru ( lub/i poddasza) oczywiście w miarę możliwości. A często przy wyborze projektu nie poświęcamy temu większej uwagi.Nie rozumiem tylko tak do końca traktowania domu jako muzeum, że tam wszystko musi być do bólu wieczne i odporne na użytkowanie, żadnej rysy, żadnej plamy… I wszystko ma wyglądać równie dobrze po 10 czy 15 latach. (nie piję tutaj do nikogo z tego Forum personalnie, żeby nie było  to tekst z “mojego podwórka”). W domu się mieszka, wszystko się niszczy i zużywa. Ściany się odmaluje, blat w kuchni się wymieni, płytki w łazience niektórzy zrywają i wymieniają po 10 latach, więc i podłogi można wycyklinować a kiedyś wymienić  Ale rozumiem też, że komuś może się zwyczajnie nie chcieć, albo wie z góry, że finansowo może to być trudne do ogarnięcia, nawet za 10 lat.

Tak więc róbta co chceta, oby Wam się podobało i dobrze było

Jakaś niewielka zamykana altanka -domek ogrodowy na narzędzie ogrodowe, taczkę, kosiarkę - bardzo “odciąża” dom Dla piwnicy służącej do przechowywania przetworów i warzyw dobrą alternatywą jest osobna piwnica ziemna. Dla mnie będzie to w “przyszłości” atrakcja w ogrodzie. My budując z premedytacją przekształciliśmy garaż w pomieszczenie gospodarcze połączone z kotłownią i resztą domu. Będzie tam i pralnio-suszarnia i ogólna garderoba.

Jeżeli chodzi o automatyczną suszarkę to kiedyś wyśmiewałam ten pomysł, ale teściowa która uwielbia wszystkie nowinki techniczne ułatwiające kobiecie życie, pokazała mi jak to działa. Ręczniki po wyjęciu z tego sprzętu są milusie, ubrania praktycznie jak z pod żelazka i to jeszcze odsupełkowane.

Mieszkam teraz (dom się wykańcza)w mieszkaniu z otwartą kuchnią i tego postanowiłam nie powtarzać w moim domu. O ile wygląda to ładnie i nowocześnie, to dla mnie jest mało funkcjonalne ze względu na odgłosy czajnika, miksera itp. Chociaż plusy też są, bo nie czuję się sama w kuchni, robi się wszystko z większą przyjemnością gdy domownicy kręcą się wokoło. Ale co kto lubi i jaki ma stan posiadania (dzieci, psy itp) i użytkowania kuchni.

Mówię też nie dla grzejników. Piec włącza się kilka razy i w tedy jest ok. Ja jestem jednak ciepłolubna i już w dziesięć minut po wyłączeniu się pieca kiedy grzejniki ostygną, mam na plecach bluzę lub koc ) A kwiatki na parapecie w zimie mają warunki jak na sacharze. W nowym domu robi się podłogówka całościowo.

Czytałam tutaj o bieganiu z odkurzaczem) Mam teraz w mieszkaniu dwa poziomy i wtaszczenie odkurzacza po schodach to….trzeba poprostu spróbować ) Będzie odkurzacz centralny. Oczywiście teraz instalacja, a jednostka centr. w …przyszłości.

Nie dla paneli. Przerobiłam panele drogie z górnej półki (salon i pokoje na dole) i z tańszych wersji (góra). I tu podzielę się opinią że tańsze znaczy czasem lepsze. Bo kamerowanie kanalizacji Warszawa tu gdzie zapłaciliśmy kolosalną sumę klnę codziennie coraz bardziej na badziew, a tu gdzie tanie to tłumaczę sobie że za taką cenę nie mogę zbyt wiele oczekiwać i już czuję się lepiej

A przede wszystkim trzeba sobie zadać konkretne pytania - czym potrzebne nam osobne miejsce do majsterkowania/szycia/ rzeźbienia etc., etc.; - czy bawimy się w przetwory, weki, kiszonki; - czy nie przeszkadza/przeszkadza nam pralka w łazience i suszarka w przedpokoju; - jaki ,i z jaką w takim razie ciekawe co wg ciebie jest dobre w użytkowaniu? Bo zgodzę sie ze gres ma rożne wady (np jest zimniejszy niz drewno w odbiorze) ale akurat w użytkowaniu najlepszy- łatwy do umycia, mozna chodzić w butach, nie rysuje sie a np z drewnem jest wiecej zabawy w jego pielęgnacji.  Kwestia indywidualna. Ja uwielbiam drewno, i po prostu nie zrezygnuję z niego, mimo tego że kafle są super praktyczne i wieczne. Ale jak ktoś maniakiem drewna pod stopami nie jest, to wybór jest prosty. Kwestie wizualne już nie są takie ważne, gdy coraz to nowe kolekcje płytek drewnopodobnych wchodzą na rynek.

częstotliwością uprawiamy sport ; jaki planujemy ogród (duży, mały, z warzywnikiem itd) ;  Takie moje spostrzezenie odnosnie Twojego postu

mieszkam od 5 lat w mieszkniu na wysokim parterze

podemną garaze jakies 3 m wysokości nawet w mrozne dni jest tam 7-10 stopni bo idą tam instalacje.

podłoga mimo zastosowania litej deski 1,5 cm jest ziiiimna

nie chcę myslec co mają sąsiedzi ktorzy dali płytki w salonie

oczywiscie mówie o okresie zimowym bo latem jest ok.

wówczas będziemy wiedzieli,czy faktycznie potzrebna nam jest piwnica, spiżarnia, pralnia .

Jeśli ktoś narzeka , że nie ma piwnicy, to z reguły nie dlatego, że piwnicy potrzebuje jako pomieszczenia pod ziemią, tylko w ogóle potrzebuje większej powierzchni domu.

Written by admin in: Bez kategorii |
marca
15
2017
--

zewnątrz

Zdecydowanie powinny się otwierać na zewnątrz. Np. na wypadek zalania łazienki, łatwiej się do niej dostać. I w łazience zazwyczaj kipi od urządzeń- dodatkowo skrzydło drzwi może być kolizyjne. daszek też sobie później dorobię bo nie musi być od razu. Może się zdarzy że go nie będę robić tylko założę wysuwany okap. To jest kwestia w późniejszym etapie do ustalenia bo teraz to nie będzie potrzebne.

Dostałem też ofertę na okna do tego domku w wersji z jednym oknem mniej czyli tej wcześniejszej z firmy elwiz i wycenili mi to na 19k w wersji takiej że Uw jest w okolicach 0,6W/m2K i zastosowany jest pakiet 4szybowy z Ug=0,4W/m2K z argonem a dzięki temu że mają profile z wkładką termiczną to temu ten współczynnik jest tak niski. Ale też g nie jest duże bo w okolicach 37 oraz Lt-56. Dla porównania oferta na okna z Uw ok. 0,7 wyszło 12k. Będzie trzeba się zastanowić czy warto takie okna brać czy nie. 7k to nie mało ale kosmicznie dużo też nie bo dla porównania z oknami z drutexu które mają Ug=0,3 ale wypełnione kryptonem a przy tym Uw wychodzi też w okolicach 0,6 bo oni nie mają profili z wkładką termiczna a zwykłe mają Uf=1 wiec one psują cały wynik a koszt jednego standardowego to ponad 5k wiec te z elwizu 4szybowe będa 3 lub 4 razy tańsze niż 4 szybowe z drutexu i temu warto się nad tym zastanowić. Proponuje Ci już wiele nie kombinować z ustawieniem pomieszczeń, 4 pokoje na górze to jest , 1 w zapasie np na pracownie.

Mogę Ci zasugerować ? chodzi mi o dach, żeby zrobić częściowy skos i wycięcie od południa tak aby w ścianie dać normalne okna.

Może zjechać z okapem, aby dom nie był z taką przysadzistą czapką.

Written by admin in: Bez kategorii |
marca
15
2017
--

projekt

Gdybyś tych ścian nie wybudował, to zaoszczędzisz na bloczkach i styropianie, a straty będą mniejsze. Taka ściana to trochę jak balkon - ogromny mostek cieplny.

Gdybyś zrobił tylko mały balkonik, to nie będzie problemu z dachem- najwyżej w stropie nad parterem będzie dodatkowa belka, na której zostanie oparty słup. Jak się boisz o konstrukcję, to spytaj konstruktora, albo architekta.

Co do tego projektu tylko w wersji odbicia lustrzanego to jeżeli tak miałbym zrobić to piętro też będzie musiało się zmienić. Zmiana wejścia z schodami nie będzie dobrym rozwiązaniem i tego nie zmienię. Tak jak jest teraz jest dobrze i mi się podoba. Jedynie to z architektem wprowadzi się jakieś zmiany tylko już za bardzo nie ma co zmienić wiec myślę ze to będzie wersja ostateczna.

W ogóle nie traktuj moich rad jak ostateczność, bo chcę ci tylko pokazać z czym wiąże się idea pasywności. Pasywny to po polsku “bierny”, czyli nic nie robi sam, tylko bierze ze słońca i nic nie oddaje. Tyle teoria. Wiatą się nie będę na razie przejmować bo może faktycznie lepsza byłaby po lewej stronie. O tym czy będzie po lewej czy prawej stronie zdecyduję chyba jak domek będzie stać. Na pewno to jest temat do przemyślenia a nie jest wiążący w jakiś sposób. Domek stanie, rzuci się na to okiem, spróbuje się auto parkować tu i tam i się zobaczy co będzie lepsze. Może nawet będę klimatyzacje Warszawa Wilanów miał dwie wiaty, jedna na auto ale węższa czyli na 3m bo na wizualizacji założyłem 4,5m a druga podobna i będzie to miejsce na różne jakby sprzęty ogrodnicze, rowery itp. Tak jak wiele razy pisałem, najważniejszy jest domek a potem reszta. Jak sie będzie mieszkać w swoim to lepiej się będzie myśleć.

Nie mogę sobie wyobrazić tego małego balkonu u mnie. Według mnie głupio będzie wyglądać bo na ściany jak pójdzie izolacja to wiele tego nie zostanie. Przypuśćmy zrobiłbym taki balkon tylko o szerokości 2m i wtedy kicha bo w srdoku pokoju to będzie głupio wyglądać. Albo balkonik dorobię jako osobna konstrukcja tak jak przy projekcie

Jak zrobisz teoretycznie dobrze, to jest szansa, że i praktycznie wyjdzie nieźle. Jeśli jednak teoretycznie zrobisz kaszanę, to nie licz na pasywność.

Written by admin in: Bez kategorii |

hosting | Powered by WordPress | Aeros Theme | TheBuckmaker.com WordPress Themes