grudnia
15
2017

opłata

Ile nocy masz takich kiedy PC się opłaca w taryfie nocnej? W ziemie po -10°C takie noce to normalka mimo że w dzień jest od 0°C do -5°C.

Sprawność powietrznej PC w nocy jest tak niska wręcz nie opłacalna w stosunku do gazu. Cena 1kWh gazu to ~17gr, energii elektrycznej w dzień ~60gr, w noc 30gr, jak osiągnie COP 1.5 w nocy to już płacimy 20gr o 3gr więcej niż za gaz. Co do taryfy dziennej COP 3.0 przy -5°C daje 20gr to nadal o 3 gr więcej niż na gazie. Licząc że są momenty że o 6 rano lub po 6 wieczorem a nadal -10°C COP 2.0, 30gr 1kWh drożej od gazu o 13gr. Dodać jeszcze, że ma się ogrzewanie grzejnikowe gdzie trzeba dawać na GZ 55°C, powietrzna PC to nie opłacalna wypasiona grzałka elektryczna. Taniej wyjcie zwykła grzałka i mniej awaryjna. Jedyne kiedy idzie na PC zarobić to jak ma stałe COP 4.0, co mamy przy gruntowych, oraz niskotemperaturowy GZ 35°C, a zysk dopiero jest w taryfie nocnej w stosunku co do gazu. koszty kWh moim zdaniem należy porównywać :

-rocznie ( średni COP)W związku z podpisaniem nowej umowy, wyliczyłem, że przy stawkach aktualnie obowiązujących w moim Tauronie, koszt 1 kWh wynosi ok. 37,5 groszy.Rozmawiamy tutaj o pompach PC powietrze woda i woda woda, bez znaczenia czy metting. Tak na marginesie mam viessman vitocal woda woda. Ale mam od niej dokumentacje gdzie viesman nie owija w bawełnę, poniżej 15°C ich pompy AW to jedynie wypasione grzałki, nie na nasz klimat. viessmann to już górna pólka a więc nie ma sensu dyskutować, że ktoś produkuje lepsze. Po za tym miałem kiedyś meeting, mało bajerów, drak sterowników pogodowych itp… ale moc co napisali to miała, a więc nie ma co kwestionować. Przy DZ 12°C miała COP 4.0. Viessman ma 5.0. Ale Viesman nie ukrywa że ma dla pomp AW COP poniżej 2.0 dla temperatury poniżej -15°C. Podejrzewam, że powietrze woda meeteng typy MD30 tutaj także zejdzie do 1.5 COP w tych warunkach. A więc bez sensu wciskać komuś że jak kupi PC z górnej półki to będzie mu chodziła instalacja w nocy przy -15°C, bo taka PC jeszcze nie powstała, nawet u super producentów.

Przy proporcji drogiej do taniej, równej u mnie ok.70% oraz przy średniorocznym COP ca 3,75 końcowy koszt kWh na CO i CW kręci się wokół 10 gr.

Mam przeróbkę klimy na pc nominał grzewczy 8,5kw.

Przy 36 stopniach zasilania co cop 3,2 przy 42 stopni zasilania cop 2,7.

Na dworze 2 stopnie. Cop uwzględnia pompy obiegowe. Aktualnie grzeje na 42 stopnie bufor 1500l w taniej taryfie 1 kw wychodzi 11 groszy.

Gaz 1 kw 20 groszy plus opłaty abonamentowe rocznie około 600 zł. Za 600 zł to ja ogrzeje pc przez 3 miesiące z temperaturą zewnętrzną 0 stopni dom 180 m2 , ocieplenie 12 cm styro, dach 40 wełny, okna dwuszybowe, zasilanie co 37 stopni. mam tez gaz którego już nie uzywam bo drogo. Sprawdziłem to na własnej skórze a nie w teorii, A podłogówki mało. jak kto ma ogrzewanie podłogowe to pompa ciepła powietrzna, żaden gaz czy ekosyf. Na duże mrozy grzałka 2 taryfa i już.

Bez opłat abonamentowych, handlowych itp, które i tak płacić muszę.

-uwzględnić wszystkie czyszczenie kanalizacji Warszawa opłaty pośrednie dla danego medium

Odnośnie PC P/W średni COP na poziomie 3,5-4 na OP jest dość częsty, u mnie przy grzejnikach COP ok 3.

Przy OP zakładając 80% rocznie w T2 przy np stawkach 0,69 i 0,25 pln brutto energia+przesył+oze raczej wyraźnie wyjdzie korzystniej od gazu…

Written by admin in: Bez kategorii |

Brak komentarzy

RSS feed for comments on this post.

Niestety, skomentowanie tego wpisu jest niemożliwe.

hosting | Powered by WordPress | Aeros Theme | TheBuckmaker.com WordPress Themes